Çiftçi ile Kartal Masalı

Çiftçi ile Kartal Masalı

Ağustos 8, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan bir kartal varmış. Kartal yükseklerde uçmayı sonra ağaçlarda soluklanmayı, temiz havayı içine çekmeyi çok severmiş.

Günlerden bir gün kartal uçarken yorulmuş ve dinlenmek için yere konmuş. O sırada kartal avcıların kurduğu tuzağı fark etmemiş birine ayağı sıkışmış. Ne kadar uğraşsa da bir türlü ayağını tuzaktan kurtaramamış. Bir süre sonra yakınlarda çiftçilik yapan bir adam yürüyüş yapıyormuş ve kartalın ayağının sıkıştığını, kurtulmak için çabaladığını görmüş. Çiftçi kartalın o haline dayanamamış ve hemen gidip ayağı tuzaktan kurtarmış. Kartal bir anda çok mutlu olmuş ve tekrar kanatlarını heyecanla çırparak uçmaya başlamış. Çiftçi de biraz daha yürüdükten sonra yorulmuş ve bir duvarın dibinde dinlenmek istemiş. Kartal gökyüzüne savrulurken, çiftçiyi görmüş ve yaslandığı duvarın çökmek üzere olduğunu anlamış. Hemen çiftçiyi kurtarmak için uçmuş, çiftçinin kafasında ki şapkayı alıp uçmaya başlamış. Çiftçi hemen oturduğu yerden kalkmış ve şapkasını yakalamak için koşmaya başlamış.

Çiftçi ile Kartal Masalı

Kartal çiftçiyi duvardan uzaklaştırdıktan sonra şapkayı bırakmış. Düşen şapkayı alan çiftçi duvarın yanına geri dönmüş. Dönmüş dönmesine ama yaslandığı duvar çökmüş. Şimdi kartalın şapkasını alıp neden kaçırdığını anlamış ve “İyiliğim, iyilik ile karşılık buldu” düşünmüş ve yoluna devam etmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yaşlı Çift ve İkiz Kızları