Çilek Kız Hikayesi

Çilek Kız Hikayesi

Ekim 22, 2022 1 Yazar: Misafir Yazar

Zamanın birinde küçük bir kasabada, güzel bahçeli bir evde mutlu bir aile yaşarmış. Bu küçük şirin kız çilekleri çok sevdiğinden herkes ona Çilek Kız diye seslenirmiş. Hatta evlerinin bahçesinde annesi ile birlikte nefis çilekler yetiştirirmiş.

Günler geçmiş, haftalar geçmiş, kış bitmiş derken çilekleri ekme zamanı gelmiş. Yılın bu zamanlarında çok mutlu olurmuş Çilek Kız. Annesi ile birlikte toprağı kazar, tohumları eker, düzenli olarak sularmış. Sonra sabırsızlıkla çileklerin oluşmasını beklermiş. İlk önce yeşil fideler çıkmış, ardından küçük küçük çilekler oluşmaya başlamış. Oluşan çilekleri her gün kontrol eder, onlara bakarken çok heyecanlanırmış. Sevincinden şarkılar uydurup hem söyler hem de oynarmış” Bu lezzetli çilekler bir an önce olsa, annem onlardan nefis reçeller yapsa” diye şarkı mırıldanıyormuş keyifle. Hem yemeyi hemde paylaşmayı çok seviyormuş. Bir sabah Çilek Kız her zaman olduğu gibi çileklerine koşmuş kontrol etmek için. Koşup baktığında gördükleri karşısında çok şaşırmış. Çünkü bir sürü karınca küçük çiçeklerin üstüne çıkmış, çileklerden parça koparıyorlarmış. Karıncalar çilek parçalarını kışın yiyebilmek için yuvalarına götürüyorlarmış. Zavallı çilekler parçaları koptuğu için çürümeye başlamışlar. Çilek Kız hemen koşup annesini çağırmış. Annesi de gelip kontrol edince “Bir şeyler düşünmeliyiz güzel kızım. Yoksa tüm çilekler çürür” demiş. Çilek Kız “Evet anneciğim, hem çileklere hemde karıncalara zarar vermeyecek bir çözüm bulmalıyım” demiş ve oturup düşünmeye başlamış. Biraz düşündükten sonra oturduğu yerden fırlayarak “Buldum annecim! Öncelikle karınca kardeşlerin yuvasını bulmalıyız, bunun için onları takip etmeliyiz. Yuvalarını bulunca, onlar için evden ekmek kırıntıları ve buğday taneleri getirip yuvalarının yanına koyacağız. Böylece bolce yiyecekleri olur ve çileklere zarar vermelerine gerek kalmaz” demiş. Kızının bu çözümünü çok beğenmiş Çilek Kız’ın annesi.

Çilek Kız Hikayesi

Çilek Kız karıncaların yuvasını bulmaya çalışırken annesi de o sırada içeriden ekmek kırıntıları ve buğday taneleri getirmiş. Hemen yuvanın yanına koymuşlar. Yeni yiyecekleri gören karıncalar, onları yuvalarına taşımak için el birliği ile çalışmaya başlamışlar. Yeteri kadar yiyecek toplayan karıncalar çileklerin olduğu yere bir daha hiç gitmemişler. Yaptıkları planın işe yaradığını gören Çilek Kız ve annesi çok sevinmiş. Hem çilekler kurtulmuş hemde karıncaların bolca kışlık yiyeceğini olmuş. Zaman geçmiş, çilekler olmuş. Onları toplayan Çilek Kız sevdikleri ile paylaşarak afiyetle yemiş.

Yazar: Dilan Değer
@her_gece_bir_masal

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi mutlaka incelemelisiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yemek Yemeyi Sevmeyen Selin'in Hikayesi