Dev Bambam ve İnsanların Masalı

Dev Bambam ve İnsanların Masalı

Aralık 30, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ülkenin birinde yaşayan bir dev varmış. Bu devin adı Bambam mış. Bambam kimse ile konuşmaz, insanlara çok soğuk davranırmış. Bu durum insanları çok üzse de artık aynı ülkede ayrı yaşamayı öğrenmişler.

Günlerden bir gün Bambam’ın bir yavrusu olmuş. Yavru dev babasının aksine insanlarla çok iyi anlaşıyormuş. Her gün çocuklarla oyun oynuyor, annelerinin yaptığı yemeklerden yiyor, insanlarla çok güzel vakit geçiriyormuş. Babası Bambam bu durumdan memnun olmasa da yavrusuna karışmıyor onu uzaktan uzağa izliyormuş. İnsanların kötü olmadığını, iyi niyetli olduğunu oda biliyormuş. Günlerden bir gün bu ülkede yağmur yağmaya başlamış. Fakat bu yağmurlar bilindik yağmurlar gibi değilmiş. O kadar fazla yağmur yağmış ki nehirler taşmaya, evleri su basmaya başlamış. İnsanlar ne yapacağını şaşırmış. Nehrin kenarına barikatlar kurmuşlar ama güçleri pek fazla yetmemiş. Bunu gören yavru dev hemen babasına koşmuş “Babacığım, babacığım insanların bize ihtiyacı var. Evlerini su bastı, nehirden gelen suyu durdurmamız lazım” demiş. Bambam düşünmüş taşınmış ve onlara yardım etmeye karar vermiş. Hemen baba dev ve yavru dev nehrin kenarına gidip suyun taşmaması için barikat oluşturmuşlar. İnsanlarda onlara ellerinden geldiğinde yardım etmiş. Kısa süre içinde nehir yolunda akmaya başlamış. Daha sonra hep beraber evlerde ki suları boşaltmışlar, çöken duvarları onarmışlar. Bambam bunları yaparken insanlara yardım etmiş ve el birliği ile kısa sürede ülkeyi eski haline getirmişler.

Dev Bambam ve İnsanların Masalı

İşler bittiğinde insanlar güzel bir yemek sofrası kurmuşlar, Bambam ve oğlunu yemeğe çağırmışlar. İnsanlar Bambam’a “Bizlere yardım ettiğiniz çok teşekkür ederiz. Siz olmasanız bu felaketin altından kalkamazdık” demişler. Bambam da “Hiç önemli değil, böyle felaketleri ancak birlik olursak atlatabiliriz. Bugüne kadar size yanaşmamamın sebebi benden korkacağınızı düşünmemdi. Ama anladım ki yanlış düşünmüşüm” demiş. O günden sonra Dev Bambam ve insanlar birlik içinde yaşayamaya devam etmişler. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yaşlı Fil Masalı