Ayberk ve Mutlu Oyuncaklarının Masalı

Ayberk ve Mutlu Oyuncaklarının Masalı

Aralık 23, 2022 0 Yazar: Misafir Yazar

5 yaşlarında sevimli bir erkek çocuğu olan Ayberk ve ailesi yeni evlerine taşınmış. Ayberk’in yeni evdeki bu odasında, her oyuncağını, kitabını ve kalemini koyabilmesi için ayrı ayrı yerler varmış. Burada artık her şeyi kolaylıkla buluyormuş. İlk gün oyuncaklarını dağıtmış ve canının istediği tüm oyunları oynamış. Ama ortalığı toplamadan yatmış. Ertesi sabah uyandığında ise tüm oyuncaklar gizemli bir şekilde kendi yerlerine konmuş.

Ayberk yatak odasına kimsenin girmediğinden eminmiş, ama bunu pek umursamamış. O gün de, ertesi gün de hep aynı şey olmuş. Oyuncak ve kitaplarını toplamadan yattığı halde sabah kalktığında hepsini kendi yerlerinde buluyormuş. Ama dördüncü gün geldiğinde ilginç bir şey olmuş. Çünkü oynamak için ilk olarak oyuncak ayısını eline aldığında ayısı birden elinden fırlamış. Ve “Ben seninle oynamak istemiyorum!” demiş. Ayberk önce bunun bir hayal gördüğünü sanmış. Ama dokunduğu her oyuncak aynısını yapıyormuş. Yani elinden fırlıyormuş. Ayberk bu durum karşısında çok ama çok şaşırmış. Sonunda bu oyuncak ayı “Bizim seninle oynamak istememize neden şaşırıyorsun? diye sormuş. Ayberk şaşkın ve ürkek bir sesle “Neden” demiş. Ayı “Bizi her zaman asıl yerimizden, kendimizi en rahat ve mutlu hissettiğimiz yatağımızdan çok uzakta bırakıyorsun? diye devam etmiş. Sen kitapların tekrar raflarına tırmanmasının veya kalemlerin kutularına atlamasının ne kadar zor olduğu biliyor musun? diye sormuş. Ve sitemkar bir sesle eklemiş. “Gece sen yumuşak ve sıcak yatağında yatarken biz soğuk ve sert yerde yatıyoruz biliyor musun?” demiş. Ve devam etmiş “Bizi ne zaman kendi yerlerimize yerleştirmeyi öğrenirsen, o zaman oynarız seninle. O zamana kadar seninle bir daha oynamayacağız.” demiş.

Ayberk ve Mutlu Oyuncaklarının Masalı

Ayrıca yatmadan önce bizi küçük evlerimizde bırakacağına söz veriyor musun?” diye sormuş. Ayberk yatağında ne kadar rahat ve kendini mutlu hissettiğini düşünmüş. Bir keresinde bir sandalyede uyuduğunda kendini ne kadar kötü ve rahatsız hissettiğini hatırlamış. Sonra oyuncaklarına ne kadar kötü davrandığını fark etmiş. Onlardan af dilemiş, o günden sonra oyuncaklarını yatmadan önce hep kendi yerlerine güzelce yerleştirmiş. Ve Ayberk ve mutlu oyuncakları neşeyle oynamaya devam etmiş. Masal da burada bitmiş.

Yazar: Özlem Hanım

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yavru Fil Filo'nun Masalı