Emre ve Oyuncaklarının Masalı

Emre ve Oyuncaklarının Masalı

Aralık 29, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir zamanlar Emre adında bir çocuk varmış. Küçük Emre, oyuncaklarına çok önem verir, her gün onlarla oynar, isimler verirmiş. Oyuncakları da Emre’yi çok severmiş. Kendileriyle oynamasından çok mutlu oluyorlarmış.

Günlerden bir gün Emre’nin annesi yeni bir oyuncak almış. Bu oyuncak, yepyeni, pırıl pırıl parlayan bembeyaz bir uçakmış. Küçük çocuk uçağı görünce çok sevinmiş. Hemen annesine sarılıp teşekkür etmiş. Daha sonra oyuncağını alıp odasına gitmiş. Oyuncaklarına “Bakın arkadaşlar, bu yeni arkadaşımız uçak, sizde onunla tanışın” demiş ve oyuncaklar aralarında sohbete başlamışlar. Diğer oyuncaklar, Emre’nin yeni oyuncak aldığına sevinmişler. Ama bir süre sonra küçük çocuğun sadece uçakla ilgilendiğini fark etmişler. Emre, diğer oyuncaklarını kenara itmiş, onlara bakmamaya ve oynamamaya başlamış. Bu duruma oyuncaklar çok üzülmüş. Bir gece, oyuncaklar toplanıp konuşmuşlar. “Emre bizi sevmiyor artık. Bizi terk etti. Biz ne yapacağız?” diye sormuşlar. Aralarından biri, “Belki de Emre’ye, bize ne kadar değer verdiğini hatırlatmalıyız.” demiş. Diğerleri de, “Nasıl yapacağız?” diye sormuşlar. İçlerinden biri, bence Emre’nin bizi bulamayacağı bir yere saklanalım. Elbet aklına geliriz ve bizi arar. O zaman yokluğumuzu anlar” demiş. Hepsi oyuncağın planını beğenmiş ve odanın her yerine dağılmışlar. Ortada her şeyden habersiz uyuyan beyaz uçak kalmış. Sabah olduğunda Emre hemen uçağını alıp oyun oynamaya başlamış. O gün sadece uçağıyla oynayarak vakit geçirmiş. Ertesi gün Emre tekrar uçağını almış ama bu sefer arabalarını aramaya başlamış. Nereye bakarsa baksın bir türlü bulamamış. Arabalardan ümidini kesen Emre, Legolardan araba yapmak istemiş ama onları da bulamamış. Bu sefer diğer oyuncaklarının da olmadığını fark etmiş ama aramış taramış bulamamış. Annesine gidip sormuş ama annesi de “Bilmiyorum” demiş. Küçük çocuk odasına gidip ağlamaya başlamış. Emre’nin ağlamasını duyan oyuncaklar daha fazla oldukları yerde durmamışlar ve dışarıya çıkmışlar. Oyuncaklarını gören Emre bu sefer sevinçten ağlamaya başlamış. “Nerelerdeydiniz?” diye sormuş. Oyuncaklar “Uçak geldikten sonra senin bizi sevmediğini düşündük, hep onunla oynadın, bizi gözün görmedi çok üzüldük. Bekledik bekledik ama sen bizi hiç görmedin. Bizde sana ders vermek için saklandık” demişler.

Emre ve Oyuncaklarının Masalı

Emre, oyuncaklarının bu sözlerini duyunca, birden kendine gelmiş. Onların ne kadar üzgün olduğunu, ne kadar yalnız hissettiklerini anlamış. Onlara karşı çok haksızlık ettiğini fark etmiş, onları ihmal ettiği için çok pişman olmuş. Oyuncaklarına, “Özür dilerim, arkadaşlarım. Sizi unuttum. Sizi sevmiyorum sanmayın. Siz benim en değerli oyuncaklarımsınız. Siz benim en iyi arkadaşlarımsınız. Sizi bırakmayacağım. Sizi hep seveceğim” demiş. Oyuncakları, Emre’nin bu sözlerini duyunca çok sevinmişler. Emre, bu olaydan sonra, oyuncaklarına daha çok ilgi göstermeye başlamış. Hepsiyle eşit şekilde oynamış. Emre ve oyuncakları, hep birlikte, hep mutlu yaşadılar.

Uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kırmızı Başlıklı Kızın Hikayesi