Hep Küsen Maymun Masalı

Hep Küsen Maymun Masalı

Haziran 3, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde hiç ayrılmayan bir arkadaş grubu varmış. Bu arkadaşlar maymun, sincap, papağan ve koalaymış. Maymun, sincap, papağan ve koala ormanın en güzel yerinde yemyeşil ağaçların çatı yaptığı bir alanda yaşıyorlarmış. Arkadaşlıkları çok güzelmiş ama maymun hep kendi dedikleri olsun istermiş. Kendi istediği olmayınca küser günlerce arkadaşları ile konuşmazmış. Ama bu durum artık arkadaşlarının canına tak etmiş ve maymuna bir ders vermeye karar vermişler.

Günlerden bir gün bu dört arkadaş nehrin kenarında buluşmaya karar vermişler. Buluşmak için sözleşirken de nehirde yüzecekleri konusunda anlaşmışlar. Buluşma yerine gelince hepsi suya girmek için hazırlanırken maymun “Bence girmeyelim önce biraz güneşlenelim” demiş. Normalde olsa hepsi maymunu dinler suya girmemiş ama artık onu dinlememe kararı almışlar ve hoooop suya atlamışlar. Maymun arkadaşlarına çok kızmış ve küsüp bir kenarda oturmuş. Sincap,  papağan ve koala da suyun içinde eğlenmeye başlamışlar. Bir sure sonra maymun sıkılmış ve gitmiş.  Bir kaç gün sonra bu dört arkadaş yine buluşmaya karar vermişler. Buluşma yerleri yine nehir kenarıymış ama bu sefer suya girmek için değil piknik yapmak için sözleşmişler. Nehrin kenarına gidince hepsi örtüsünü sermiş ve yiyeceklerini çıkarmışlar. Bu sefer maymun yine kendi istediği olsun istemiş ve suya girmeyi teklif etmiş ama arkadaşları kabul etmemiş. Maymun çok sinirlenmiş “Hiç bir dediğimi yapmıyorsunuz. Artık sizinle konuşmuyorum ” demiş. Sincap ta “Bu güne kadar sen küsme diye hep senin istediklerin oldu. Ama artık böyle olmayacak. Bizimde fikirlerimiz ve isteklerimiz var. Yapacağımız şeylere oy birliği ile karar veriyoruz. Eğer bizimle varsan deva et ama yoksan küsebilirsin” demiş. Maymun, sincabın bu sözlerine de çok kızmış ve hızlı uzaklaşmış.

Hep Küsen Maymun Masalı

O günden sonra papağan, sincap ve koala planlar yapıp eğlenmiş. Maymunsa hep yalnızmış. Bir kaç ay sonra yalnızlıktan sıkılan maymun yaptıklarından çok pişman olmuş. Küsmenin doğru olmadığını, karar alınırken oy birliği ile alınması gerektiğini öğrenmiş. Hemen arkadaşlarından özür dilemiş. Onlar da maymunu affetmişler ve bir daha hiç tartışmamışlar. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yaralanan Cesur'un Masalı