Yaşlı ve Genç Ağaçların Masalı

Yaşlı ve Genç Ağaçların Masalı

Haziran 2, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yaşlı bir ağaç varmış. Ağaç o kadar yaşlıymış ki çevresinde ki bütün ağaçlar onunla alay edermiş. Yaşlı ağaç bu duruma hiç takılmıyor onlarında bir gün yaşanacağını biliyormuş.

Günlerden bir gün Yaşlı ağacın yanına bir kaç kişi gelmiş. Ağacı incelerken onun ne kadar değerli olduğundan bahsetmişler. Bunu duyan genç ağaçlar insanların bu söylediklerine inanamamışlar. Yaşlı ağaca hep o yaşındaymış gibi davranmaya devam etmişler. İnsanlar gidince Yaşlı ağaç “Siz de duydunuz, yaşlı olsam da çok değerli bir ağacım.” demiş. Onun bu söyledikleri diğer ağaçları güldürmüş ve içlerinden biri “Madem yaşlı olup bir kenara çekilmiyor hala değerinden bahsediyorsun. Öyleyse bize gerçekten değerli olduğunu göster de inanalım” demiş. Yaşlı ağaç genç ağacın teklifini kabul etmiş “Öyleyse sizinle bir iddiaya girelim. Tam 5 gün içinde hangimiz yeni bir filiz verirsek o kazanacak.” demiş. Hepsi Yaşlı ağacın teklifini kabul etmiş ve bir filiz vermek için çabalamaya başlamışlar. Araların da en rahat olan ağaç tabi ki de Yaşlı ağaçmış. Çünkü o bu işin ustasıymış. Senelerce bir çok filiz verip kendisini büyütmüş. Şimdi de bu işi bir yarışma uğruna değil yaşadığı yılların hatırına yapmaya karar vermiş. İlk olarak köklerine yeni bir filizin doğması için bilgi vermiş. Kökler ağacın isteği üzerine yağan yağmuru hemen emmişler ve en başa doğru yenilenmeye başlamışlar. Güneşin doğmasıyla uyanıp en güzel ışınları almışlar. Yapraklar kendisini yenilemiş ve tam 5 günün sonunda küçük bir filiz yaşlı ağacın gövdesinden çıkmaya başlamış. Diğer ağaçlar ise onun kadar tecrübeli olmadıkları, kökleri de yeterince gelişmediği için hiçbiri beş gün gibi kısa bir sürede filiz vermemiş ve bu yarışın kazananı yaşlı ağaç olmuş.

Yaşlı ve Genç Ağaçların Masalı

Genç ağaçlar, yaşlı ağacı küçümsedikleri için pişman olmuşlar. Yaşlandıkça bazı işlerin yapılmasının zor olduğunu fakat tecrübenin çok önemli olduğunu anlamışlar. Yaşlı ağaç da yılların emeğinin boşa gitmemesine çok sevinmiş. O günden sonra genç ağaçlar, yaşlı ağaca saygıda hiç kusur etmemişler. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Rakun ve Sincabın Masalı