İki Kardeşin Meyve Toplama Hikayesi

İki Kardeşin Meyve Toplama Hikayesi

Haziran 13, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Ayşe ve Hasan ayrılmaz iki kardeşlermiş. Aralarında bir yaş olan kardeşlerden büyük olanı Ayşe küçük olanı ise Hasan mış. İki kardeş ailesi ile birlikte çok güzel bir köyde yaşıyorlarmış. Ahşaptan evleri, kocaman bahçeleri, sabahları uyandıran horozu, yumurtasını yedikleri tavukları varmış. Birde bir çok meyvesini bulunduğu bahçeleri. Yazında kışında bahçelerinde meyve eksik olmaz, dışarıdan almalarına hiç gerek kalmamış.

Günlerden bir gün anneleri, Ayşe ve Hasan dan bir kova kiraz bir kova da incir toplumlarını istemiş. İki kardeş annelerine tamam deyip kovaları alıp bahçeye çıkmışlar. Ayşe kirazları toplamaya başlamış, Hasan da incirleri. Bir saat sonra ikisinin de kovası dolmuş ve yorulup ağaçların altında dinlenmeye başlamışlar. O sırada yanlarına arkadaşları gelmiş ve onları oyun oynamaya çağırmış. İki kardeş topladıkları meyveleri unutup, heyecanla arkadaşları ile oynamaya gitmişler. Önce saklambaç, sonra körebe, top, ip derken saatin nasip geçtiğini anlamamışlar ve havanın kararmaya başladığını fark etmişler. Hava kararmadan evlerine gitmesi gereken çocuklar hemen oyunlarını bırakıp, eve dönmüşler.

İki Kardeşin Meyve Toplama Hikayesi

Kapıyı çaldıklarını annesi açmış ve kovaları sormuş. İki kardeş birbirlerine bakmışlar ve bahçeye doğru koşmuşlar. Ağaçların altında ki kovaları alıp eve getirmişler. Ama meyveler uzun sure güneşin altında kaldığı için ezilmeye başlamış. Ayşe ve Hasan annelerinden çok özür dilemiş. Verilen görevi yerine getirip daha sonra oynamaları gerektiğini anlamışlar. Anneleri çocukların hatalarını anladıkları için onlara kızmamış bir sonra ki sefere daha dikkatli olmalarını ve sorumluluklarını unutmamalarını istemiş. Meyveleri ziyan etmemek için anneleri onlardan reçel yapmışlar ve tüm yıl afiyetle yemişler.

Daha fazla kısa hikaye okumak isterseniz Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sarı Tüy ve Kızıl Tüy'ün Masalı