İyi Kalp Kötü Kalbi Yener Masalı

İyi Kalp Kötü Kalbi Yener Masalı

Mart 29, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde okyanusun mavi sularında yaşayan bir çok hayvan varmış. Bu hayvanlardan biri yunus balığı diğeri de köpek balığıymış. Yunus balığı çok iyilik sever bir balıkmış. Bütün hayvanlara yardım eder, onların yaşamasına destek olurmuş. Köpek balığı ise kötü kalpli bir balıkmış. Okyanusta ki bütün canlılar ondan korkar ve kaçarmış. Yunus balığı hariç! Çünkü yunus balığı, iyiliğin kötülüğü her zaman yeneceğini bilirmiş.

Günlerden bir gün mavi sularda yüzen yunus balığı, köpek balığı ile karşılaşmış. Köpek balığı, yunusu karşısında görünce çok şaşırmış. Çünkü hiç bir canlı onun yakınına gelmeye cesaret edemezmiş. Köpek balığı “Hayırdır yunus balığı, nasıl buralara gelirsin?” diye konuşmaya başlamış. Yunus balığı “Kocaman okyanusta senin yada benim yok ki. Bu okyanus hepimizin ve bende istediğim yerde yüzerim” demiş. Köpek balığı bıyık altından gülmüş. Yunus balığı da dayanamamış “Neden gülüyorsun? diye sormuş. Köpek balığı “Gülmeyeyim de ne yapayım. Bu iyi kalpli ve adaletli oluşun bana komik geliyor. Kimse bu kadar iyi olamaz” demiş. Şimdi gülme sırası yunus balığındaymış çünkü bir gün onun pişman olacağını biliyormuş. “Bu kadar kötü kalpli olman başına bir gün iş açar ve benim gibi iyi kalpli olanlara muhtaç olursun” demiş ve yüzmeye devam etmiş. Köpek balığı, yunus balığını hiç önemsememiş ve arkasından gülmeye devam etmiş. Aradan günler geçmiş ve okyanusta büyük dalgalar çıkmaya başlamış. Dalgalar o kadar büyükmüş ki okyanusun altında ki düzen bozulmaya başlamış. Bir çok balığın yuvası darmadağın olmuş. Ama bütün canlılar el ele verip yuvaları yeniden inşa etmişler. Bir tek köpek balığının bozulan yuvası yapılmamış. Çünkü çok yalnızmış ve ona yardım edecek kimsesi yokmuş. Evini bir türlü yapmayan köpek balığı yıkıntının içinde mutsuz bir şekilde oturuyormuş. Yunus balığı oradan geçerken görmüş “İyi misin?” diye sormuş. Köpek balığı “Oradan bakınca iyi gibi mi görünüyorum. Görmüyor musun evim yıkıldı ve hala yapamadım. Su geceleri çok soğuk ve üşüyorum.” demiş.

İyi Kalp Kötü Kalbi Yener Masalı

Yunus balığı onun bu haline çok üzülmüş ve “İstersen sana yardım edebilirim” demiş. Köpek balığı şaşırmış onun gibi kötü birine kim yardım etmek isteye bilirmiş ki? Yunus balığı devam etmiş “Eğer iyi birisi olursan arkadaşlarım ile sana yardım ederiz” demiş. Köpek balığının iyi kalpli hayvanlara ihtiyacı varmış ve teklifi kabul etmiş. Yunus balığı hemen arkadaşlarına haber vermiş ve evi yeniden yapmışlar. Köpek balığı o güne kadar yaptığı bütün kötülüklerden pişman olmuş. Bir daha kalbine kötülüğü almayacağına dair bütün arkadaşlarına söz vermiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Şirin ve Şirine Masalı