Kahvaltı Sofrası Masalı

Kahvaltı Sofrası Masalı

Şubat 9, 2024 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde Elif, Yahya ve Zehra isminde üç kardeş varmış. Bu kardeşler uyanmadan onlara anneleri çok güzel bir kahvaltı hazırlamış.

Kahvaltı sofrasındaki yiyecekler kendi aralarında kendi dillerinde konuşmaya başlamışlar. Zeytin “Ben Akdeniz ikliminde yetişirim, insanlar en çok beni tüketir. Yağımdan yemekler yapar, etrafa sağlık veririm. Ben olmasam kahvaltı çok yavan kalır” demiş. Bu duruma peynir itiraz etmiş. “Ben olmasam çocuklar kemik gelişimini nasıl tamamlar nasıl büyürler. Peynirsiz kahvaltımı olur” demiş. Ekmek ikisinin konuşmalarına kahkaha atarak karışmış. “Ekmek olmadan kimin karnı doymuş. Ben en besleyici besinim, ben undan yapılırım. Un ile çeşit çeşit yiyecekler yapılır. Ben olmasam insanlar aç kalır” demiş. Çay bu konuşulanlar karşısında dayanamamış söze karışmış. “Ben insanların yorgunluğunu alırım. İçimim sadece kahvaltılarda ve yemeklerde değil günün her zamanı olur. İnsanları rahatlatırım. Misafirlere ikram olurum” demiş.

Kahvaltı Sofrası Masalı

O sırada üç küçük kardeş içeri girmiş ve kahvaltı sofrasına oturup kahvaltılarını yapmışlar. Kahvaltı sofrasında ne varsa silip süpürmüşler tüm yiyecek ve içeceklerin tadına bakmışlar. Kahvaltı sofrasındaki yiyecekler anlamışlar ki kahvaltı olması için beraber olmak gerek. Tüm yiyecekler ayrı ayrı faydalı ve biri olmazsa bu insanlar için büyük kayıp. O günden sonra her yiyeceğin ayrı değerinin olduğunu kabul edip bir daha aralarında tartışmamışlar hep beraber kahvaltı sofrasını zenginleştirmişler. Bu masalda burada bitmiş.

Birbirinden farklı kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizde, birbirinden farklı masallar bulunmaktadır. Linke tıklayarak hepsine ulaşabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Ateş Böceğinin Masalı