Kaktüsün Pişmanlık Masalı

Kaktüsün Pişmanlık Masalı

Şubat 6, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde pencerenin kenarında, güzel bir saksının içinde yaşayan bir kaktüs varmış. Evin en çok ışık alan yerinde, hem dışarıyı izliyor hemde güneşten faydalanıyormuş. Ama gelin görün ki bu kaktüs hiç mutlu değilmiş. Çünkü dikenlerinin olmasından dolayı kimse ona yaklaşamıyor, eline alıp sevemiyormuş.

Günlerden bir gün, kaktüsün yanına güzel bir saksıda başka bir çiçek gelmiş. Ertesi gün bir çiçek daha gelmiş. Kaktüs arkadaşlarının gelmesine çok sevinmiş. Ama onlara dokunulup sevildiği içinde çiçekleri birazcık kıskanıyormuş. Sahipleri her gün gelip yeni gelen çiçekleri suluyormuş. Bizim kaktüs bu sulama işlemini de çok kıskanıyormuş. Çünkü kendisine 15 günde bir su veriyorlarmış. Zaman geçiyor ve her gün yeni arkadaşları ile sohbet ediyormuş. Onların varlığına iyice alışmış. Bir kaç hafta sonra çiçekler yavaş yavaş renk değiştirmeye başlamış. Kaktüs bu duruma çok şaşırmış ve arkadaşlarının hastalandığını düşünmüş. “Neden böyle renk değiştiriyorsunuz?” diye sormuş. Çiçek “Bizim vaktimiz artık doluyor arkadaşım, bir kaç gün sonra gideceğiz ve seneye bu zamanlar yine geleceğiz” demiş. Kaktüs bu duruma çok şaşırmış. Çünkü kendisi yıllardır buradaymış. Çiçeklerden biri “Ben bir şey itiraf edeceğim. Aslında seni çok kıskanıyorum. Çok sık sulanmana gerek yok, çok dayanıklısın, güneşin önünde yaşayabiliyorsun ve en güzeli uzun yıllar ayaktasın” demiş. Kaktüs bu duruma çok şaşırmış. Çünkü oda onları kıskanıyormuş. Çiçek “Senin gibi olmayı çok isterdim. Dayanıklı ve güçlü. Ama maalesef ki hassas ve kırılganım, ömrümde kısa” demiş. Kaktüs arkadaşının söylediklerine çok üzülmüş.

Kaktüsün Pişmanlık Masalı

O an onları kıskandığı için kendisinden çok utanmış. Onun fazla suya ihtiyacı yokmuş. Dikenli olduğu içinde sevilememesi normalmiş. Bu durum sahibinin onu sevmediği anlamına gelmiyormuş. Arkadaşlarının durumuna çok üzülen kaktüs onlar için bir şeyler yapmak istemiş ama maalesef elinden bir şey gelmiyormuş. Bir süre sonra tekrar kavuşmak için vedalaşmışlar. Çiçekler kış uykusuna yatmış ve kaktüs de tüm yıl sağlıklı ve dayanıklı olmanın tadını çıkarmış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İzin Almadan Elma Toplayan Obur'un Masalı