Koca Ayı ve Yavru Serçe Masalı

Koca Ayı ve Yavru Serçe Masalı

Şubat 7, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ve devasa büyüklükte olan bir ağacın üstüne serçeler yuva yapmış. Her dalında başka bir serçe ailesi yuvasını kurmuş mutlu mesut yaşıyorlarmış. Ağacın en üstünde yuva yapan genç serçeler varmış. Çok kısa süre de bu serçelerin yumurtaları çatlayacak ve yavruları doğacakmış.

Anne serçe, yavruları sağlıklı olsun diye yumurtaların üstünden hiç kalkmıyormuş. Baba serçede anne serçeye yardım ediyormuş. Yiyecek getiriyormuş ve boş zamanlarında yumurtaların üstüne o da oturuyormuş. Günlerden bir gün anne ve baba serçe sohbet etmeye başlamışlar. O sırada büyük bir çığlık sesi gelmiş ve ağaçta ki bütün kuşlar merakla etraflarına bakmaya başlamış. Bir serçe uzakta ki bir kuşun kanadının yaralandığını görmüş ve ağaçtaki kuşlara haber vermiş. Bütün kuşlar serçeye yardım etmek için gitmişler. Ama anne serçe mecburen yumurtaların üstünde oturmaya devam etmiş. Aradan dakikalar, saatler geçmiş. Bir türlü kuşlar gelmemiş. Kendi kocası da gelmeyince iyice merak etmiş. Bir kaç dakika içinde gidip gelebileceğini düşünmüş. Yumurtaların üstüne bir battaniye örtmüş ve gitmiş. Anne serçe gidince yumurtalar çatlamaya başlamış. Tam üç yumurta aynı anda çatlayıp, yarılmış ve yavru serçeler yumurtadan çıkmış. Üstlerinde ki battaniyeyi açmışlar ve merakla etrafı incelemeye başlamışlar. O sırada çok şiddetli bir rüzgar çıkmış ve yeni doğan serçelerden biri rüzgardan dengesini kaybedip hoop ağaçtan aşağı düşmüş. İki kardeş düşen yavrunun arkasından bakakalmış. Serçe düştüğünde çok yumuşak bir yere düşmüş. Düştüğü yer yumuşak olduğu kadar da sıcakmış ama her yer tüy doluymuş. Zar zor dışarıyı görmüş ve üstüne düştüğü şey yürüyormuş. Yavru serçenin üzerine düştüğü şey bir ayıymış. Koca ayı eve gitmiş ve sırtının biraz kaşındığını fark etmiş. Karısına sırtını kaşıtmak istemiş ve dişi ayı elini kocasının sırtına attığında bizim yavru serçeyi bulmuş. Hem korku hem şaşkınlıkla bağırmaya başlamış. Koca ayı ne olduğunu anlamamış ve eşine döndüğünde elinde yavru bir serçe olduğunu görmüş. “Sende nereden çıktı?” diye sormuş. Yavru serçe “Yumurtadan yeni çıkmıştım, annem ve babam yoktu o an çok şiddetli bir rüzgar oldu beni düşürdü. Düştüğüm yerden de sanırım sen geçiyordun ve senin sırtına düştüm” dedi. Ayılar bu duruma çok şaşırmış. “Annen yerde seni arıyordur, hemen seni geri götürmeliyim” demiş ve hızlıca evden çıkmışlar.

Koca Ayı ve Yavru Serçe Masalı

Koca ayının dediği gibi anne ve baba serçe evlerine geldiklerinde yumurtaların çatladığı ve yavrularının doğduğunu görmüş. Hem çok sevinçli hemde hüzünlülermiş. Çünkü geride kalan iki kardeş, kardeşlerinin düştüğünü söylemiş. Anne ve baba serçe her yerde yavrusunu aramış ama bir türlü bulamamışlar. Üzgün bir şekilde otururken koca ayı ağacın altına gelmiş ve “Serçeler! Serçeler!” diye seslenmiş. Ağaçta ki bütün serçeler yuvalarından çıkmış ve korkudan titremeye başlamışlar. Koca ayı “Korkmanıza gerek yok. Size bir sürprizim var” demiş ve ellerini açıp içinden yavru serçeyi çıkarmış. Anne ve baba serçe yavrusunu görünce sevinçten ağlamaya başlamış ve hemen yavrusuna sarılmışlar. Baba seçe “Sen çok iyi bir ayıymışsın. Büyüklüğün nedeniyle senden korktuğumuz için özür dilerim ve çocuğumu bulup getirdiğin içinde çok teşekkür ederim” demiş. Koca ayı duyduklarına çok sevinmiş. O günden sonra ayı ailesi ve serçe ailesi çok yakın arkadaş olmuşlar. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Elma ve Nar'ın Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.