Kardeş Ormanı Masalı

Kardeş Ormanı Masalı

Ekim 19, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, içinde yaşayan tüm hayvanların sevgi dolu olduğu bir orman varmış. Ormanın kralı aslan da, tüm hayvan halkı tarafından çok seviliyor ve saygı duyuluyormuş. Hayvanlar bu ormana Kardeş Ormanı adını vermiş.

Kardeş ormanında her şey çok güzel ilerliyormuş. Tüm hayvanlar oldukça iyi durumdaymış, hepsinin yiyecek yemeği, yakacak odunu varmış. Kral aslan kimseyi zor durumda bırakmıyor, herkese hak ettiği hayatı yaşatıyormuş. Tüm halk da işte bu yüzden krala çok saygı duyuyor ve seviyormuş. Günlerden bir gün Kardeş Ormanında çok büyük bir kasırga çıkmış, adeta yer yerinden oynamış. Bir gece de ormanda ne var ne yoksa yıkılmış. Sabah olduğunda kasırganın bıraktıkları ortaya çıkmış. Hayvanlar arasından hiçbiri zarar görmemiş ama evlerin bir çoğu yıkılmış. Aslan kralın da evi çok büyük hasar görmüş. Hayvanlar ne yapacağını bilemez şekilde kala kalmışlar. Hayvanlar kendilerine geldiklerinde evlerini onarmaya başlamışlar. Hepsi birbirine yardım ederek evleri tamir ediyorlarmış ama akıllarının bir yerinde de kralın neden yanlarına gelmediği sorusu varmış. Çünkü kasırgadan sonra çok sevdikleri kralları yanlarına hiç gelmemiş. Kral ise elinde ki bütün malı mülkü kaybetmiş ve halkına nasıl yardım edeceğini bilemiyorum. Bir kaç gün daha herkesten uzakta kalmış ama artık dayanamamış ve cesaretini toplayıp halkın yanına gitmiş.

Kardeş Ormanı Masalı

Kral “Sevgili dostlarım bir kaç gündür sizin yanınıza gelemedim, çünkü size nasıl yardım edeceğimi bilmiyorum. Geçirdiğimiz kasırgadan dolayı bende elimde avucumda ne varsa kaybettim. Size maddi olarak bir yardım edemeyeceğim ama sizinle birlikte evleri onarıp, hayatımızı geri kazanacağım” demiş. Halk aslanın mahcup olduğunu anlamış ve ona destek olmuşlar. El ele verip bütün yıkıntıları kaldırmışlar. Evleri onarmışlar, tarla ekmişler, yakacak odun toplamışlar. Kısa süre de eski düzenlerine kavuşmuşlar. Kral aslan ve tüm hayvanlar tekrardan mutlu hayatlarına geri dönmüşler. Birbirlerine destek olmaları da diğer ormanlara ders olmuş. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kipti'nin Masalı