Sabretmeyi Öğrenen Kokarca Masalı

Sabretmeyi Öğrenen Kokarca Masalı

Ekim 17, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük bir kokarca varmış. Bu kokarcanın adı Gri imiş. Gri, ailesi ile birlikte küçük bir ağaç evde yaşıyormuş. Yaşadığı, küçük ormanda bir çok arkadaşı varmış.

Gri, yemek yemeği çok severmiş. En sevdiği öğün ise sabah kahvaltısıymış. Sabahları, sıcak ekmeğin üzerine reçel sürüp yemekse en keyif aldığı şeymiş. Anne kokarca da reçelleri çok güzel yaparmış. Bahar geldiğinde ailecek ormanın derinliklerine iner birlikte meyve toplarlarmış. Anne kokarca da o meyvelerden çok lezzetli reçeller yaparmış. Günlerden bir gün, meyvelerin çıktığı bahar sabahında kokarca ailesi hazırlanmışlar ve ormana gidip çilek toplamışlar. Gri, bir yandan toplamış bir yandan da lezzetli çileklerin tadını çıkarıyormuş. İşleri bittiğinde ise eve gitmişler ve çilekleri reçel yapmaya başlamışlar. Gri, reçelin olmasını beklemek için dışarı çıkmış. Ama beş dakika da annesinin yanına gidip “Anne reçel oldu mu?” diye soruyormuş. Anne kokarca ise “Gri, sabretmelisin, reçelin olmasına bir kaç saat var” demiş. Gri ağlamaya başlamış “Ama anne ben sabretmek istemiyorum, hemen yemek istiyorum” demiş. Anne kokarca “Üzgünüm ama sabretmeyi öğrenmelisin Gri” demiş. Gri annesine “Tamam” deyip tekrar kapının önüne çıkıp oturmuş. O sırada arkadaşı sincap gelmiş ve Gri’nin ağladığını görüp “Neden ağlıyorsun?” diye sormuş. Gri “Annesinin reçel yaptığını ama onu yemek için sabretmek istemediğini” söylemiş. Sincap ise “Hadi gel oyun oynayalım bu şekilde sabretmiş olursun” demiş ve iki hayvan oyun oynamaya başlamış.

Sabretmeyi Öğrenen Kokarca Masalı

Aradan iki saat geçmiş ve oyun oynarken Gri’nin aklına reçel hiç gelmemiş. Birden anne kokarcanın “Gri, reçel hazır” diye seslendiğini duymuş. Gri hemen arkadaşını da çağırıp eve gitmiş. Anne kokarca, kızarttığı ekmeklere çilek reçelini sürmüş, kokarca ve sincap da afiyetle yemiş. Yemekleri bitince sincap “Gri, bak ağlamana hiç gerek yokmuş oyun oynarken biryandan da sabretmiş oldun” demiş. Gri arkadaşına “Senin sayende arkadaşım, sen olmasaydın sabredemezdim. Bundan sonra bir şeyin olmasını beklerken, başka şeylerle uğraşacağım böylelikle kolayca sabretmiş olacağım” demiş. İki arkadaş araların da gülüşmüşler, masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Deniz Kızı ve Deniz Kirliliği Masalı