Karga ve Sincap Masalı

Karga ve Sincap Masalı

Aralık 12, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan tatlı bir sincap varmış. Bu sincabın adı Minik miş. Minik her gün ormana çıkar ve fındık toplarmış.

Havaların soğumaya, fındıkların azalmaya başladığı bir kış gününde, Minik evinden çıkmış ve fındık toplamaya gitmiş. Her zaman fındıklarını topladığı ağacın yanına geldiğinde, bir karganın ağacın tepesinde olduğunu görmüş. Karga “Bundan sonra bu ağaç benim ağacım, sen bu ağaçtan fındık toplayamazsın” demiş. Minik’in ne olduğunu anlaması biraz zaman almış, kendine geldiğinde “Bu orman bütün hayvanların, sen bir ağaca benim diyemezsin” demiş. Karga gülmeye başlamış “O eskidendi, artık her şey değişti. Bundan sonra bu benim ağacım, fındıklar da bana ait” demiş. Minik, kargayla kavga edemeyeceğini bildiği için bir şey demeden evine gitmiş. Evde ne yapacağını düşünmeye başlamış. Sonunda aklına bir fikir gelmiş, ormanda yaşayan ve yakın arkadaşı olan Baykuş ile konuşmaya karar vermiş. Sincap hemen Baykuşun evine gitmiş. Kapıda arkadaşını gören Baykuş arkadaşını eve davet etmiş. Minik “Arkadaşım başım dertte, biliyorsun kış geldi ve yemişler azaldı. Koca ormanda sadece bir tane fındık ağacı kaldı. Her gün oradan bir iki fındık toplar karnımı doyururdum. Bugün gittiğimde ağaçta bir Karga vardı ve bundan sonra fındık alamayacağımı söyledi. Bana yardım eder misin?” diye sormuş. Baykuş “Tabi ki de arkadaşım, hadi gidelim kimmiş o karga bir görelim” demiş ve iki arkadaş fındık ağacının yanına gitmiş. Karga hala ağacın tepesinde oturuyormuş, Baykuşu gören Karga “Senin burada ne işin var?” diye sormuş. Baykuş “Duydum ki bu ağacın sana ait olduğunu söylüyormuşsun. Bende sana, evinin olduğu ağacın artık benim olduğunu söylemeye geldim” demiş. Bunu duyan Karga “Hayır, o ağaç benim, orada evim var ” demiş. Baykuş “Üzgünüm her ağaç senin olamaz, bu orman hepimizin. Ben şimdi yeni evime yerleşmeye gidiyorum, gücün yetiyorsa gel al evini” demiş.

Karga ve Sincap Masalı

Karga, sert kayaya tosladığını fark etmiş. Kendisinin Minik’e yaptığı yanlışı, Baykuş ona yapınca hatasını fark etmiş. “Tamam haklısın, orman hepimizin, ağaçtan istediğiniz kadar fındık toplayabilirsiniz. Ben evime gidiyorum” demiş ve ağacın tepesinden inip evine gitmiş. Minik, arkadaşı Baykuşa çok teşekkür etmiş. O günden sonra Karga kendisinin olmayan hiçbir şeyi sahiplenmemiş. Ormanın tüm hayvanlara ait olduğunu anlamış ve bir daha huzursuzluk çıkarmamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla hayvan masalı okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yavru Fil Filo'nun Masalı