Yardım Sever Aslan Sima’nın Masalı

Yardım Sever Aslan Sima’nın Masalı

Ekim 2, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken güzel ormanın derinliklerinde bir aslan varmış. Bu aslanın adı Sima imiş. Sima diğer aslanlar gibi değilmiş çünkü o herkese yardım eden ve iyi bir aslanmış.

Günlerden bir gün Sima ormanda yürürken bir ses duymuş ve sesin nereden geldiğini merak etmiş. Sesin geldiği yöne doğru gitmeye karar vermiş ve hızla o yöne doğru gitmiş. Karşısına kocaman bir kuyu çıkmış. Kuyunun içine baktığında, kuyuya düşmüş iki tane yavru tavşan görmüş. Yavru tavşanlar simayı görünce çok korkmuşlar “Lütfen bize zarar verme” diyerek ağlamışlar. Sima ise: “Benden korkmanıza gerek yok çünkü ben diğer aslanlar gibi değilim, ben size yardım etmeye geldim” demiş. Hemen etraftan dal toplamış, dallar ve halatlar dan bir merdiven yapıp onlara uzatmış “Haydi şimdi tırmanın” demiş. Yavru tavşanlarda simanın dediğini yapıp tırmanmışlar ve en sonunda kurtulmuşlar. “Bizi kurtardığın için teşekkür ederiz sen olmasaydın ne yapardık, diğer hayvanların bizi bulması günler sürebilirdi” demişler. Sima ise: “Kim olsa aynısını yapardı, sizi orada bırakamazdım. Hadi artık evinize gidin anneniz sizi merak etmiştir” demiş ve arkasını dönüp gitmiş.

Yardım Sever Aslan Sima’nın Masalı

Olanları uzaktan izleyen koca ayı gördüklerine çok şaşırmış sonra bütün hayvanları toplayıp onlara olanları anlatmış diğer hayvanlarda Sima’nın diğer aslanlardan farklı olduğunu anlamışlar ve o günden sonra bir daha ön yargılı davranmamışlar ve tanımadan yargılanmanın ne kadar kötü bir davranış olduğunu anlamışlar. Mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler masalda burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Minik Tırtılın Masalı