Kış Uykusundan Uyanan Ayının Masalı

Kış Uykusundan Uyanan Ayının Masalı

Temmuz 26, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde kocaman bir ayı yaşarmış. Ayı ormanını çok seviyor, temizliğine de çok önem veriyormuş. Ama tüm ayıların yaptığı gibi havalar soğumaya başladığında kış uykusuna yatıyormuş ve kışın ormana hiç dikkat edemiyormuş.

Yine bir kış günü bizim ayı hazırlıklarını tamamlamış ve derin bir uykuya dalmış. Dağlar karla kaplanmış, yollar buz gibi kayganlaşmış. Ormanın içerisinde insanlar girmekte zorlanmaya başlamışlar. Bizim ayı da bu sayede derin uykusuna devam ediyormuş. Günler hızla ilerliyor aylar birbirini kovalıyormuş. Kış yerini ilkbahara bırakmaya hazırlanıyormuş. Sonunda karlar eriyip gitmiş ve güneş sıcak yüzünü göstermeye başlamış. İnsanlar ormana girmeye ve diledikleri gibi eğlenmeye başlamışlar. Bizim ayı ise hala uykudaymış ve uyanmaya pek niyeti yokmuş. İnsanlar her gün ormana gelmişler ve eskisinden daha kalabalık olmaya başlamışlar. Fakat gelenler giderken çöplerini almamaya, ormanı iyice kirletmeye başlamışlar. Yaz geldiğinde ise ayı uykudan uyanmış ve mağarasından çıkmış. Çıktığında gözlerine inanamamış, her yerde çöpler varmış ve ormana kötü bir koku yayılmış. Ayı şaşkınlıkla ormanda dolaşmaya başlamış ve gördüğü bütün hayvanlara ormanın nasıl bu hale geldiğini soruyormuş. Hayvanlar tek tek ayıya olanı biteni anlatmış ve ayı hemen bu işe çözüm aramaya başlamış. Arkadaşlarını toplamış ve “Arkadaşlar ormanımızı hemen temizlemeliyiz. Burası bizim yaşam alanımız ve bu kadar pislik içinde yaşayamayız” demiş.

Kış Uykusundan Uyanan Ayının Masalı

Hayvanlar ayının haklı olduğunu düşünmüşler ve ona yardım etmeye karar vermişler. Hepsi birlik olup ormanı temizlemişler. Kısa sürede her yer eskisi kadar temiz ve düzenli olmuş. İşleri biten hayvanlar, insanların bir daha ormanlarını kirletmemeleri içinde önlem almayı unutmamışlar ve ormanın girişini rüzgarda yıkılan ağaçlarla kapatmışlar. İnsanlar da ormana bir daha girememişler ve kirletememişler. Bu sayede hayvanlar rahat bir nefes almış. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Zengin Cingöz'ün Masalı