Kitapların Sihirli Dünyası Masalı

Kitapların Sihirli Dünyası Masalı

Nisan 26, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan bir maymun varmış. Bu maymunun adı Luli imiş. Luli, 4.sınıf öğrencisiymiş, okula gitmeyi çok seven Luli, kitap okumayı hiç sevmezmiş. Ailesi her gün kitap okuması gerektiğini Luli’ye hatırlatırmış ama Luli hiç okumazmış.

Günlerden bir gün Luli okula erken gitmiş. Sınıfa girdiğinde meraklı olarak bilinen sincap bir köşede kitap okuyormuş. Luli, diğer arkadaşlarının gelmesini beklemeye başlamış ama onların gelmesine daha çok zaman varmış. Luli sıkıldığı için Meraklı sincabın yanına gitmiş. “Merhaba Meraklı, nasılsın?” diye sormuş. Meraklı, başını kitabından kaldırıp “Teşekkür derim, iyiyim Luli, sen nasılsın?” diye sormuş. Luli “Teşekkür ederim bende iyiyim, ben kitap okumayı hiç sevmem ama seni sürekli kitap okurken görüyorum.” demiş. Meraklı sincap gülümsemiş “Kitap okumak çok güzel Luli, sende bir gün kitap okusan çok seveceksin. Hep kitaplar, hayal dünyasını genişleten, bilgiyle donatan ve dünyayı değiştirebilecek fikirler sunan sihirli kapılardır” demiş. Bunu duyan Luli heyecanlanmaya başlamış. “Sihirli kapılar mı?” diye sormuş. Meraklı “Evet, istersen bugün okul çıkışı kütüphaneye gidelim ve seni sihirli kapının eşiğinden geçireyim” demiş. Luli heyecanla “Tamam gidelim, çok sevinirim” demiş. İki arkadaş bir süre daha sohbet etmişler ve ders zili çalınca sıralarına oturup dersi dinlemeye başlamışlar. Dersler hızla geçmiş ve son ders zili çalmış. Luli, hemen Meraklı sincabın yanına gitmiş ve birlikte kütüphaneye gitmişler. Luli, kütüphanenin içine girince çok heyecanlanmış. Daha önce bu kadar kitabı bir arada hiç görmemiş. Tek tek kitapları incelemeye başlamak istemiş ama nerden başlayacağını bilememiş. Meraklı hemen yardımcı olmuş “Hadi gel bizim için olan kitaplar arka bölümde” demiş ve birlikte yürümeye başlamışlar. Sonunda kendi bölümlerine gelmişler ve “Şimdi istediğin kitabı inceleyebilirsin” demiş ve Luli tek tek kitapları eline alıp incelemiş. Hepsi birbirinden heyecanlı görünüyormuş. Luli, sonuçta bir kitap seçmiş ve oturup okumaya başlamış. Kitabın her sayfası Luli’yi ayrı maceraya sürüklemiş. Luli, kitapla birlikte, denizlerin altında yüzen denizkızlarıyla yüzmüş, ejderhalarla gökyüzünde uçmuş, ormanın derinliklerinde perilerle dans etmiş. Her masal, her hikaye ona yeni bir bilgi ve ders vermiş.

Kitapların Sihirli Dünyası Masalı

Luli, kitapların çok önemli olduğunu, hayal gücünü genişlettiğini, bilgi verdiğini anlamış. Kitaplar sayesinde, yeni maceralara koşmaya başlamış. Böylece Luli, her gün yeni kitaplar okuyarak, bilginin ve hayal gücünün sınırsız dünyasında yolculuğuna devam etmiş. Çünkü kitaplar, zihnin kanatlanıp uçmasını sağlayan en güçlü sihirdi.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Salyangoz ve Tavşanın Arkadaşlık Masalı