Konuşan Çiçeklerin Masalı

Konuşan Çiçeklerin Masalı

Mart 15, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil çimlerin olduğu, rengarenk çiçeklerin açtığı, çeşit çeşit kelebeklerin uçtuğu çok güzel bir bahçe varmış. Bu bahçenin içinde yakın arkadaş olan üç çiçek varmış. Papatya, ortanca ve begonya. Bu üç çiçeğin aralarından su sızmazmış. Fakat bir konu hakkında bir türlü anlaşamazlarmış. Kim daha güzel…

Günlerden bir gün bahçenin sahibi olan kadın çiçekleri sulamak için dışarı çıkmış. Bütün çiçeklerini sulamış sıra üç arkadaşa gelmiş. Önce çiçeklerin kenarında ki otları temizlemiş. Hepsinin yapraklarını sevmiş ve sularını vermiş. Üç arkadaş yenilenmiş bir şekilde sahiplerini izlemeye başlamışlar. Kadın aynı sevgiyi bahçede ki bütün çiçeklere veriyormuş. Bütün çiçekler sahipleri için en güzel renklerini sergiliyormuş. Ama ortanca bu durumdan pek memnun değilmiş. Kendisini diğerlerine göre daha büyük görüyormuş. Dayanamamış ve sahibine seslenmiş. Kadın çiçeğin konuştuğunu görünce çok şaşırmış bunun nasıl olduğunu bir türlü anlamamış. Ama yinede çiçeğiyle konuşmaya karar vermiş. Ortanca “Merhaba güzel kadın. Seni günlerdir izliyorum. Ama aklıma takılan bir konu var” demiş. Kadın “Nedir?” diye sormuş. Ortanca “Ben bu bahçede ki en büyük çiçeğim, bana daha çok önem vermen gerekmez mi?” diye sormuş. Kadın “Bu doğru sen bu bahçede ki en büyük çiçeksin. Ama bu kadar büyük olman sana ayrı önem vermem anlamına gelmez. Benim için hepiniz aynısınız. Hepinizin suya, sevgiye ihtiyacı var” demiş. Ortanca bu durumdan pek memnun olmamış. “Ayrıca, kimin daha çok suya, güneşe ve bakıma ihtiyacı varsa ben ona daha çok bakarım. Çünkü siz aynı bahçenin çiçeklerisiniz ve hepinizin benim kalbimde yeri ayrı” demiş. Ortanca kadına hak vermiş. Böyle düşündüğü içinde arkadaşlarından ve sahibinden özür dilemiş. Bütün çiçekler sahiplerine bu düşüncesi için teşekkür etmiş. Masal da burada bitmiş.

Konuşan Çiçeklerin Masalı

Sizlerde aynı bahçenin çiçeklerisiniz çocuklar. Anne ve babanız kardeşleriniz ile sizi aynı derecede sever. Fakat kimin desteğe varsa ona onun için elinden geleni yapar. Sizin de yapmanız gereken en güzel davranışlarınızı aileniz için sergilemenizdir.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Doktordan Korkan Köpeğin Masalı