Kral ve Altınların Hikayesi

Kral ve Altınların Hikayesi

Mayıs 17, 2022 2 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken ülkenin birinde yaşayan çok zengin bir kral varmış. Kral yanında çalışacak bir adam arıyormuş. Ama işe her gelen ilk ay çalıştıktan sonra kral onları işten çıkarıyormuş.

Günlerden bir gün Kralın adamları şehirde bir duyuru yapmış “Ey ahali, Kral yanında çalışacak bir adam arıyor. Kendine güvenen ben dürüst insanım diyen Kralın yanında gelip işe başlayabilir.” demiş. Bunu duyanlar hemen saraya gitmiş ve isimlerini listeye yazdırmış. İlk olarak işe giren Ahmet adında bir genç olmuş. Ahmet, Kral ile görüşmüş ve Kral işe başlayabileceğini söylemiş. Ahmet hemen işe başlamış. Kral ne ne derse onu yapıyor hizmetini hiç eksik etmiyormuş. Kral diğer işe girenlere yaptığı gibi her gün bir altın halının üzerine atıyormuş. Ahmet ilk altını gördüğünde hemen almış ve Krala vermiş. Ertesi gün yine halının üzerinde bir altın bulmuş ve onu da Krala götürmüş. Bu süreç tam bir ay boyunca sürmüş. Bir ay sonunda Ahmet Kralın huzuruna çıkmış. Kral “Ahmet sen buraya gelip çalışanlar arasında en dürüst olansın. İlk günden bu gününe kadar her gün yere bir altın düşürmüş gibi yaptım ve sen her gün usanmadan o altını getirip bana verdin. Bu kadar çalışkan ve dürüst olduğun için sana teşekkür ederim” demiş. Ahmet “Teşekkür edilecek bir şey yok Kralım. Benim olmayan bir şeyi almam ayıptır. Biz büyüklerimizden böyle öğrendik. Hakkımız ne ise onu isteriz, fazlasında gözümüz yoktur” demiş. Kral Ahmet’in sözleri üzerine tam 30 gündür getirdiği altınları bir kese ile Ahmet’e vermiş. “Al bakalım delikanlı bu senin hakkın” demiş.

Kral ve Altınların Hikayesi

Ahmet bu altınları maaşı zannederek almış ve teşekkür etmiş. Kral bir altın kesesi daha uzatmış ve “Bu da bu ay ki maaşın” demiş. Ahmet bunların çok olduğunu söyleyerek almak istememiş ama Kral “Senin emeğinin karşılığı bu kese, az önce ki kese dürüstlüğünün karşılığıydı” demiş. Ahmet mahcup bir şekilde keseyi almış ve Krala teşekkür edip odasına çekilmiş. O günden sonra Kral ve Ahmet hep omuz omuza olmuşlar. Ahmet dürüstlüğü ile Kralın sağ kolu olmuş. Bu hikayede burada bitmiş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Teknoloji Orucu Hikayesi