Mor Kabanın Masalı

Mor Kabanın Masalı

Ocak 27, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Şehrin birinde yaşayan Hatice isminde bir kız varmış. Kış ayı gelince dolabına bakmış ve çok eski olan kabanını denemiş. Kaban artık giyilecek durumda değilmiş, daha önce sökülen yerler tekrar yırtılmış ve artık dikmesi imkansızmış.

Hatice yeni bir kaban almak için dışarı çıkmış ve vitrinlere bakmış. Bir dükkanda mor bir kaban gördü hemen içeri girip fiyatını sordu. Fiyatı Hatice için çok yüksekmiş. Ama yinede gözlerini kandan alamamış. O kabanı üzerine giydiğini hayal ederek evine yürümüş. Eve gittiğinde paralarını saymış ama mor kabanı alacak parası yokmuş. Evden bir şeyler satmaya karar vermiş, bir kilim ve bir halı satmış. Sonunda kabanı alacak parayı toplamış. Hemen gidip dükkana vitrinden o kabanı istemiş ve poşete koyup eve gitmiş. Evde kabanı giymiş, aynada ki görüntüsüne hayran kalmış. Ertesi gün kabanını giyip dışarı çıkmış. Yoldan geçen herkes Hatice ye bakmaya başlamış. Tüm gözler üzerindeymiş ama Hatice pek mutlu değilmiş. Çünkü kaban o kadar inceymiş ki denemeden aldığı için çok pişmanmış. Soğuk bütün vücuduna işlemiş, tir tir titriyormuş. Dış güzelliğe kanıp içine bakmadan kaban aldığı için kendine çok kızmış. Hemen bu kabanı geri verip yerine onu sıcak tutan bir kaban almak için dükkana gitmiş. Dükkanın sahibine olanları anlatmış ve kabanı iade etmek istemiş. Dükkan sahibi başka kabul etmese de Hatice’nin yalvarmalarına dayanamamış ve kabanı geri almayı yerine onu sıcak tutan bir kaban vermeyi kabul etmiş.

Mor Kabanın Masalı

Hatice yeni kabanını deneyince hemen almış ve üzerinden çıkarmamış. Bir daha da dış görünüşüne bakarak hiçbir eşya almamış. Bu kaban onun için iyi bir ders olmuş. Bu hikayede burada bitmiş.

Kısa hikaye okumayı seviyorsanız Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kibar ve Merhamet 'in Masalı