Sihirli Sandık Masalı

Sihirli Sandık Masalı

Ocak 28, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde kasabanın birinde yaşayan Seher adında bir kız varmış. Seher ormana yakın bir kulübede ailesi ile birlikte yaşıyormuş. Her gün sabah erken kalkar, kahvaltısını yapar daha sonra ormana yürüyüşe çıkarmış.

Günlerden bir gün Seher kahvaltısını yapıp, ormana yürüyüşe çıkmış. Her gün yürüdüğü yoldan yürürken karşısında bir sandık çıkmış. Bu sandık renkli taşlarla süslenmiş, parlak ve oldukça gösterişli bir sandıkmış. Merakla eğilip sandığı yerden almış, sağına soluna bakmış fakat çevresinde kimseyi görememiş. Başkasının eşyasına izinsiz dokunmaması gerektiğini biliyormuş ama içine bakmazsa kutunun kime ait olduğunu bilemeyecekmiş. O yüzden yavaşça kutuyu açmış, içinden sihirli bir küre, bir kâğıt ve mücevherler çıkmış. Seher tek tek sandığın içinden çıkanlara bakmış, kâğıdı alıp okumuş. Kâğıtta “Bu bir sihirli sandıktır. Kimin eline geçtiyse artık ona aittir. Sihirli küre ile geleceği görebilirsin, mücevherlerle de zengin olabilirsin” yazıyormuş. Seher kolyeleri boynuna, yüzükleri parmaklarına takmış, küreyi ve sandığı da alıp evine gitmiş. Eve gittiğinde olanları ailesine anlatmış ve küreyi kullanmaya karar vermişler. Seher küreyi alıp çalışır hale getirmiş ve gelecekteki başlarına gelecek olayları görmüşler. Hem sadece kendilerinin değil tanıdıkları insanlarında başlarına gelecekleri görmüşler. Bu durum Seher ve ailesini çok etkilemiş. Mücevherler sayesinde de diledikleri kadar paraya sahip olmuşlar. Ailenin bir günde bütün hayatı değişmiş. Geleceği bildikleri, bütün imkanlara sahip oldukları halde hala mutlu değillermiş. Çünkü çalışmadan kazandıkları para Seher ve ailesi için önemli değilmiş. Geleceği de bildikleri için hayattan beklentileri kalmamış.

Sihirli Sandık Masalı

Seher küreyi eline almış “Küre küre sihirli küre, bütün bu yaşadıklarımızı unuttur bize. Elimizdekileri geri al, eski hayatımızı bize geri ver” demiş. Küre çalışmaya başlamış “Emin misin?” diye bir ses duyulmuş. Seher “Evet, eski hayatımızı bize geri ver” demiş ve sihirli küre bir anda dışarı ışıklar saçmaya başlamış. Seher’in sihirli sandığı bulduğu güne geri dönmüşler. Seher ormanda her gün ki yürüyüşünü yapmış ve evine geri dönmüş. Yaşadıkları anıları bile unutmuş hayatına mutlu bir şekilde devam etmiş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sayı Krallığındaki Taht Kavgası Masalı