Obur Tavşan Masalı

Obur Tavşan Masalı

Nisan 19, 2022 7 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, pireler berber develer tellal iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken ormanın birinde bir tavşan ve arkadaşları yaşarmış. Bu tavşanın adı Obur’muş. Arkadaşları ona bu ismi vermiş çünkü çok fazla yemek yiyormuş.

Obur bir gün, gece olunca arkadaşı Kaplumbağanın bahçesine girmiş. Kaplumbağa bahçesine marul ve havuç ekmiş. Bahçedeki bütün marulları yiyen Obur, havuçları da yemiş. Yedikçe yemiş yedikçe yemiş. Artık Obur’un karnı çok ağrıyormuş. Obur acıyla evine gitmiş, kıvranmış kıvranmış ve sonunda uyumuş. Sabah olmuş. Ormandaki bütün hayvanlar toplantı yapıyormuş. Yanlarında bir tek Obur yokmuş… Toplantı da Obur’un yaptıklarından konuşulmuş. Çünkü bütün hayvanlar Obur’un her şeyi yemeye başladığını, buna bir çare bulunması gerektiğini biliyormuş. Ve bir plan yapmışlar. Bu plan sonucunda Obur’un ders alacağını düşünüyorlarmış. Gece herkes Obur’un bahçesine girmiş ve bütün havuçları toplamış. Sabah olmuş, yaramaz tavşan Obur bahçesine gitmiş. Bakmış ki bir tane bile havuç kalmamış.

Obur Tavşan Masalı

Obur üzüntüyle arkadaşlarının evine gitmiş. Arkadaşlarına “Havuçları mı siz mi aldınız?” diye sormuş. Arkadaşları da “Evet biz aldık” demişler. Obur “Neden benim havuçlarımı aldınız?” demiş. Onlarda “Çünkü sen bizim yiyeceklerimizi aldın, biz de sana ders olsun diye yaptık” demişler. Obur o an yaptığı hatayı anlamış. Hem başkasının yiyeceklerini izinsiz almış, hemde onlara yiyecek hiçbir şey bırakmamış. Hemen bütün arkadaşlarından özür dilemiş. Hepsi birlikte güzel bir havuçlu pasta yemiş. O bur bir daha kimseden izinsiz yiyecek almamayı öğrenmiş. Bu masalda burada bitmiş…

Miniklerimizin İlginizi Çekebilir  Küçük Kız ve Tavşancığın Masalı

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.