Öğle Uykusunu Bırakan Pembiş’in Masalı

Öğle Uykusunu Bırakan Pembiş’in Masalı

Şubat 15, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde Pembiş adında bir fil varmış. Pembiş daha 3 yaşındaymış ve en çok sevdiği şey ormanda arkadaşları ile oynamakmış. En sevmediği şey ise öğle uykusuna yatmakmış. Pembiş, her gün öğle uykusu saati geldiğinde ağlar, huzursuzluk çıkarırmış. Anne fil de artık bu durumdan çok yorulmuş ve Pembiş’i uyutmamaya karar vermiş.

Günlerden bir gün Pempiş arkadaşları ile sözleşmiş ve ormanda oynamaya karar vermişler. Bir çok yavru hayvan oynamak için buluşmuş ve başlamışlar oynamaya. Önce koşmuşlar, sonra zıplamışlar, daha sonra saklambaç oynamışlar. Saatler su gibi akmış ve yavru hayvanların öğle uyku saati gelmiş. Hepsi tek tek Pembiş ile vedalaşıp evlerine gitmiş. Arkadaşları gidince yavru fil, tek başına kalmış. Arkadaşların gitmesine çok üzülmüş ama “ben bebek değilim, uyumayacağım diye” düşünerek evine dönmüş. Eve döndüğünde annesine arkadaşlarının uymaya gittiğini anlatmış annesi ise hiçbir şey demeden dinlemiş. Pembiş kapının önüne çıkmış ve kendi kendine oynamaya başlamış. Ama o kadar çok uykusu gelmiş ki gözleri kapanmak üzereymiş. Yine de inat etmiş ve uyuyamamış. Akşam olunca yemeğini yemiş ve en sevdiği çizgi filmi bile seyredemeden uyuyakalmış. Ertesi gün tekrar arkadaşları ile buluşmuş fakat bu sefer ilk uykusu gelen Pembiş olmuş. Fakat inadından yine uyumamış. Akşam olunca da çok erken saatte uyuyakalmış. Günler bu şekilde ilerlemeye devam etmiş. Pembiş yavaş yavaş öğlen uykusuna geri dönmek istiyormuş. Ama inadında ödün vermiyormuş.

Öğle Uykusunu Bırakan Pembiş’in Masalı

Bir kaç gün sana yavru hayvanlar toplanmış ve doktor tavşanın evinde boylarını ölçmeye gitmişler. Hepsi tek tek boylarını ölçtürmüş. Bir ay içinde bütün yavru hayvanlar uzamış fakat Pembiş hiç uzayamamış. Doktor tavşan Pembiş’e bunun nedeninin öğlen uykusunu bırakması olduğunu söylemiş. Pembiş o an çok büyük bir hata yaptığını anlamış. Çünkü yavruların mutlaka öğlenleri uyuması gerekiyormuş. O günden sonra Pembiş her öğlen uyumaya başlamış. Bir sonra ki boy ölçümünde Pembiş de arkadaşları gibi uzamaya başlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Mini Mini Bir Kedi Masalı