Tavşan Ponpon’un Masalı

Tavşan Ponpon’un Masalı

Haziran 15, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde bir tavşan yaşarmış. Bu tavşanın adı Ponpon muş. Ponpon ormanda ki diğer yavru hayvanlarla birlikte okula gidermiş. Gidermiş gitmesine ama ödev yapmayı hiç sevmezmiş. Her gün verilen ödevleri son dakika yapar bazen de yetiştiremezmiş.

Artık okulun kapanmasına az kalmış ve öğretmen öğrencilerinin okumayı unutmaması için hepsine okuma kitabı vermiş. Tatil olduğunda her gün kitaptan bir kaç sayfa okumalarını istemiş. Ponpon da diğer arkadaşları gibi kitabı almış ve çantasına koymuş. Zil çaldığında herkes birbiri ile vedalaşıp uzun bir tatile çıkmışlar. Ponpon eve gitmiş ve çantasını bir köşeye bırakmış. Tüm tatil boyunca oyunlar oynamış, nehirde yüzmüş, havuç toplamış. Tek yapmadığı şey ise kitap okumakmış. Okulun tatil olduğu günden beri bir kez olsun kitap okumayan Ponpon diğer arkadaşlarının çok gerisinde kalmış ama bunun farkında değilmiş. Tatil su gibi akıp geçmiş, okula başlama günü gelmiş. Tüm öğrenciler heyecanla okula gitmişler. Öğretmen sınıfa girip önce öğrenciler ile sohbet etmiş. Sonra sırayla kitaplarını çıkarttırmış ve okumalarını istemiş. Yavru hayvanların hepsi kitabı hiç takılmadan okumuşlar. Sıra Ponpon’a geldiğinde ilk cümleden sonra Ponpon hecelemeye başlamış. Bunu duyan arkadaşları onun dalga geçmişler. Bu Ponpon’u çok üzmüş ama okuyamaması onun hatasıymış. Çünkü bütün tatil boyunca bir kez olsun kitabı açıp bakmamış bile.

Tavşan Ponpon’un Masalı

Öğretmeni Ponpon’a hiç kitap okumadığı için okumayı unuttuğunu, çok çalışırsa tekrar okuyabileceğini söylemiş. Üzgün olan Ponpon eve gittiğinde ilk olarak kitap okumaya başlamış. Her gün sayfalarca kitap okumuş ve kısa sürede bütün arkadaşlarını geçmiş. O günden sonra bir daha ödevlerini hiç aksatmadan yapmış ve sınıfın en çalışkan öğrencisi olmuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Miskin Miskar'ın Masalı