Üç Yaramaz Ayıcık Masalı

Üç Yaramaz Ayıcık Masalı

Şubat 25, 2024 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir ormanda üç yaramaz küçük ayıcık ve anneleri yaşarmış. Üç küçük ayıcık birbirinden yaramazlarmış. Anneleri sürekli onları yapmamaları gereken konular hakkında uyarırmış. Ama gelin görün ki ayıcıklar annelerini pek dinlemez ve başlarına hep iş açarlarmış.

Yine bir gün anne ayıcık çocuklarını şu şekilde uyarmış. “Çocuklar, benim bir işim çıktı, ben gelene kadar yaramazlık yapmayın,” demiş. Yavrular annelerine “Tamam anneciğim” demişler. Anne ayı, yavruların karnı acıkınca içmeleri için bir tencere çorba yapmış ve masanın üzerine bırakmış. Anne ayı işlerini halletmek için evden ayrılmış ve yavrular oyun oynama başlamışlar. Anneleri gittikten birkaç saat sonra küçük ayıların karnı acıkmaya başlamış. Üç kardeş, annelerinin bıraktığı çorbayı içmek istememişler ve kendilerine kek yapmaya karar vermişler. Kardeşlerden Kiki hemen gidip ocağı yakmış ve yakarken de elini yakmış. O sırada elinin acısından ne yapacağını bilemeyen Kiki perdeyi havalandırmış ve ocağın ateşi perdeye sıçramış. Mutfakta küçük bir yangın çıkmış. Cici adında ki diğer ayıcık çok korkmuş ve ne yapacağını bilememiş. Ayıcıklardan adı Lala olan diğer ayıcık ise hemen itfaiyeyi aramış ve evde yangın çıktığını söylemiş. İtfaiye hemen yangının olduğu eve gelmiş ve kısa sürede alevleri söndürmüşler. Yangın çok büyümediği için söndürme işleri kolay olmuş. O sırada eve gelen anne ayı evin önünde itfaiyeyi ve evden çıkan dumanları görünce çok korkmuş, hemen koşarak eve gitmiş. Anne ayı neler olduğunu anlamaya çalışırken, gözleri yavru ayıcıkları ayıyormuş ve sonunda yavrularını görmüş. İyi oldukları için çok sevinmiş ve hemen onlara sıkıca sarılmış.

Üç Yaramaz Ayıcık Masalı

Her şey bittikten sonra, anne ayı evi temizlemiş ve yangının izlerini yok etmiş. Daha sonra yavru ayıcıkları karşısına alıp, neler olduğunu anlatmalarını istemiş. Yavrular olan biteni anlatınca anne ayı çok şaşırmış ve çok üzülmüş. Ayrıca ocakla oynadıkları içinde çok kızmış. Küçük ayıcıklar yaptıklarından pişman olmuşlar. Bu da onlara büyük bir ders olmuş. Bir daha ocakla oynamamışlar. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kış Uykusundan Uyanan Ayının Masalı