Dogi’nin Büyüme Masalı

Dogi’nin Büyüme Masalı

Ocak 20, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yavru bir köpek varmış. Bu köpeğin adı Dogi’ymiş. Dogi biraz yaramaz bir köpekmiş ve en büyük hayali bir an önce büyümekmiş.

Günlerden bir gün Dogi’nin annesi işi gereği evden çıkmış ve kısa sürede geri döneceğini söylemiş. Annesi gidince Dogi önce sakince oyun oynamaya başlamış. Daha sonra canı çok sıkılmış ve evi dağıtmaya başlamış. Bütün oyuncaklarını yerlere saçmış, annesinin çekmecelerini boşaltmış, yapabildiği bütün yaramazlıkları yapmış. Annesi kapıyı açıp eve girince gördüklerine inanamamış. Dogi evin altını üstünü getirmiş. Annesi “Ah, Dogi! Neler oldu burada?” diye sormuş. Dogi annesine cevap verememiş. Anne “İşte Dogi, daha büyümediğinin kanıtı. Tek başına oyun oynamayı bilmiyorsun ve her yeri dağıtıyorsun” demiş. Anne küçük köpeğin yaptıklarına çok üzülmüş ve “Ben alışveriş yapmaya gidiyorum, lütfen yaramazlık yapmadan otur.” Dogi annesinin üzüldüğünü anlamış ve sesini çıkarmadan kafasını sallamış. Annesi çıktıktan sonra yavru köpek de evin bahçesine çıkmış. Bahçeye çıktığında diğer bahçede oyun oynayan yavru keçileri görmüş ve keçiler ona ne kadar küçük olduğunu söylemiş. Yavru köpek çok üzülmüş ve yan bahçede ki tavşanları görmüş ve tavşanlar da ona küçük olduğunu söylemiş. O an da bahçenin önünden fil geçmiş ve yavru köpeği üzgün görmüş.”Neden bu kadar üzgünsün?” diye sormuş. Yavru köpek “Herkes ne kadar küçük olduğumu söylüyor, bende hemen büyüme istiyorum” demiş. Fil “Bazen büyümek sadece yaş almak değildir küçük Dogi, sen bunu biraz düşün” demiş. Yavru köpek, filin ne demek istediğini pek anlamamış. Fil ile vedalaşıp eve girmiş. Dogi evde düşünmeye başlamış. “Bazen büyümek sadece yaş almak değildir” cümlesi ile fil bana ne anlatmak istedi ki diye içinden geçirmeye başlamış. Ve o anda gözleri parlamış. Çünkü filin ne demek istediğini anlamış. Yaşı büyümeden de büyükler gibi davrana bilirmiş. Fil çok haklıymış. Dogi annesinin ona kızdığını hatırlamış ve hemen yaptığı hatayı telafi etmek için bütün evi toplamaya başlamış. Döktüklerini kaldırmış, oyuncaklarını düzenlemiş, yerleri süpürmüş. Ev şimdi eskisi kadar temizmiş.

Dogi’nin Büyüme Masalı

Dogi, şimdi büyüdüğünü düşünüyormuş. Ama önemli olan bunu annesinin düşünmesiymiş. Anne köpek alışverişini yapıp eve dönmüş. Eve adım attığında her yerin pırıl pırıl olduğuna çok şaşırmış. Hemen Dogi’nin yanına gitmiş. “Dogi, nasıl büyüyeceğini anlamışsın. Oyunlarını dağıtmadan oynamak, dağıtırsan toplamak, anne sözü dinlemek büyümenin işaretleridir. Evet, sen şimdi büyüdün” demiş. Dogi annesinin söylediklerini anlamış ve artık küçük çocuklar gibi davranmamaya karar vermiş. Sizde büyüdüğünüzü oyuncaklarınızı toplayarak gösterebilirsiniz.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Organlarla Tanışma Masalı