Zürafa, Zebra ve Tiktik’in Masalı

Zürafa, Zebra ve Tiktik’in Masalı

Aralık 1, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan çok yakın iki arkadaş varmış. Bu arkadaşlardan biri zebra diğeri ise zürafaymış. Ormanda ki bütün hayvanlar bu arkadaşlığı kıskanıyor, onlara gıpta ile bakıyorlarmış. Bu arkadaşlığı en çok kıskanan ise tilki Tiktik miş.

Günlerden bir gün Zebra ile Zürafa ormanda oyunlar oynuyormuş. Bunu gören Tiktik hemen bir kurnazlık düşünmüş. Zürafa ile Zebranın arasını açmaya karar vermiş. Tiktik arkadaşlarının yanına gitmiş “Bende sizinle oyun oynayabilir miyim?” diye sormuş. İki arkadaş “Tabi ki de ” diyerek tilkiyi aralarına almışlar. Üç arkadaş saklambaç, yakar top gibi birçok oyun oynamışlar ve eve gitme zamanı geldiklerinde vedalaşmışlar. Tilki “Zebra yolumuz aynı beraber yürüyelim mi?” diye sormuş. Zebra kabul etmiş ve birlikte yürümeye başlamışlar. Tilki “Sana bir şey söyleyeceğim ama bu aramız da kalacak olur mu?” demiş. Zebra “Olur” demiş ve Tiktik başlamış konuşmaya. “Geçen gün Zürafayı diğer hayvanlarla konuşurken duydum. Senin ondan kısa oluşun ona çok komik geliyormuş. Kendisinin uzun boylu ve çok güzel olduğunu herkese anlatıyordu” demiş. Zebra duyduklarına çok şaşırmış, en yakın arkadaşının böyle şeyler söylemesi çok gücüne gitmiş. Yine de arkadaşı için kötü bir şey söylemeden evine doğru yürürmüş, Tiktik ise çok mutluymuş iki arkadaşın arasını açmasının kısa süreceğini düşünüyormuş. Ertesi gün Tiktik vakit kaybetmeden Zürafanın evine gitmiş, kapıyı çalmış ve arkadaşını dışarı çağırmış. Zürafa dışarı çıktığında Tiktik “Sana çok önemli bir şey söylemem lazım” demiş. Zürafa “Söyle bakalım” demiş. Tiktik “Geçen gün Zebrayı konuşurken duydum, senin hakkında hiç güzel şeyler söylemedi” demiş. Zürafa “Neler söyledi ki?” diye sormuş. Tiktik “Zürafanın boyu o kadar uzun ki ağaçtan farkı yok. Eğilmek için bile zorlanıyor ama ben öyle değilim ondan çok güzelim” demiş. Zürafa hiç tepki vermeden “Anladım” demiş. Tilki, Zürafa ile vedalaşmış ve oradan uzaklaşmış. İki arkadaşın arasına fesatlık soktuğu için çok mutluymuş. Ama gelin görün ki Zürafa ve Zebra başkalarından duyduklarına hiç inanmıyormuş. Tilkinin kıskanç bir hayvan olduğunu bildikleri için ona hiç inanmamışlar.

Zürafa, Zebra ve Tiktik’in Masalı

Akşam olduğunda Zürafa ve Zebra bir araya gelip Tiktik’in söylediklerini konuşmuşlar ikisi de onun yalan söylediğini biliyorlarmış. Bir olup Tiktik’in evine gitmişler ve kapıyı çalmışlar. Tiktik karşısında müthiş ikiliyi görünce çok şaşırmış “Siz bunca söze rağmen hala konuşuyor musunuz?” diye sormuş. Zürafa “Senin söylediklerinin hepsinin yalan olduğunu biliyoruz. Sen böyle kıskançlık yaparsan hiç arkadaşın olmaz yalnız başına yaşamaya devam edersin. Bizi böyle yalanlarla ayıramazsın” demiş ve iki arkadaş kafa kafaya verip oradan uzaklaşmış. Tilki ise kazdığı kuyuya kendi düşmüş ve planları suya düşmüş. O günden sonra da kimseyi birbirine düşürmeye çalışmamış. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Şehri Merak Eden Hayvanların Masalı

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.