Kedi, Köpek ve Tavşan Masalı

Kedi, Köpek ve Tavşan Masalı

Aralık 1, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir çiftlikte yaşayan hayvanlar varmış. Bu hayvanların arasında köpek Pati, kedi Tarçın ve tavşan Uzunkulak en yakın arkadaşlarmış. En büyük özellikleri ise yaramaz olmalarıymış. Üç arkadaş anne ve babalarının sözünü pek dinlemez, çiftliğin içinde oradan oraya koşarlarmış.

Günlerden bir gün bu üç arkadaş çiftlikte oyun oynamaya başlamışlar ama her gün aynı yerde aynı oyunları oynadıkları için sıkılmışlar. Uzunkulak’ın aklına bir fikir gelmiş “Arkadaşlar, çiftliğin çitlerinden çıkmaya ne dersiniz?” diye sormuş. Kedi ve köpek heyecanla “Çok güzel bir fikir hadi gidelim” demişler ve birlikte çiftliğin çitlerinden atlamışlar. Onların uzaklaştığını ise hiçbir hayvan görmemiş. Üç arkadaş çiftliğin etrafında yürümüşler ve ileride ki patika yoldan devam etmişler. Yolda gördükleri kuşlarla, böceklerde, kelebeklerle konuşmuşlar. Çok mutlu olduklarını düşünen arkadaşlar birden yüksek bir sesle irkilmişler. Uzunkulak “Arkadaşlar bu ses neydi?” diye sormuş. Pati “Bilmiyorum ama korkmayın ben yanınızdayım” demiş. Tarçın “Korkmayın diyorsun ama bu sesi daha önce ilk defa duydum” demiş. Aralarında sesle ilgili konuşurken aynı sesi bir daha duymuşlar. Bu sefer Pati de korkmaya başlamış. “Arkadaşlar, en iyisi geri dönelim” demişler. Hemen geldikleri yoldan geri dönmeye çalışırken kocaman iki ağacın yıkıldığını ve yolun kapandığını görmüşler. Tavşan “Şimdi nasıl eve gideceğiz?” diye sormuş. Pati “Tamam korkmayın ben bir yolunu bulacağım. Şimdi ağaçların üzerinden geçip, çiftliğe gideceğim ve yardım getireceğim” demiş. Ama Tarçın ve Uzunkulak yalnız kalmak istememişler. Pati “Tarçın o zaman sen gidip yardım çağır” demiş. Tarçın ise korktuğunu söylemiş ve gitmek istememiş. Pati “O zaman yardım gelmesini bekleyeceğiz” emiş ve üç arkadaş beklemeye başlamışlar.

Kedi, Köpek ve Tavşan Masalı

Hava kararmış, anne ve baba hayvanlar yavrularını aramak için çiftliğin dışına çıkmışlar. Bu sürede yaramazlar korkudan ağlamaya başlamışlar. Onların sesini duyan hayvanlar hemen oldukları yere gitmişler ve yavrularını kurtarmışlar. Çiftliğe dönen yavrular yaptıkları için çok pişmanlarmış. Anne ve babalarından özür dilemişler bir daha çiftlikten çıkmayacaklarına dair söz vermişler. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Hazine Kaşifi Pengu'nun Masalı