Renkli Saksının Masalı

Renkli Saksının Masalı

Haziran 11, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde rengarenk bir saksı varmış. Bu saksı evin en güzel odasının en güzel pencerenin kenarında dururmuş. İçinde de görüp görebileceğiniz en güzel çiçek varmış. Ama gelin görün ki bu saksı halinden pek memnun değilmiş. O hep dışarı da ki saksılara özeniyor, onlar gibi bahçede yaşamak istiyormuş.

Günlerden bir gün evin hanımı bahçede ki saksıların yanına gitmiş ve diplerinde çıkan otları temizlemeye başlamış. Bizim saksıda pencerenin kenarından olup biteni izliyor ve orada olmak için iç geçiriyormuş. Evin hanımının dışarı da ki işi bitince eve girip diğer saksılarda ki çiçeklere bakım yapmış. Renkli saksı heyecanla sıranın ona gelmesini bekliyormuş. Sıra ona gelince sahibi önce dibinde ki otları toplamış. Sonra çiçeği ulamış ve saksıyı güzelce silmiş. Ama yolunda gitmeyen bir şey varmış. Saksının içinde ki çiçek solmaya başlamış. Bunu gören kadın hemen saksıyı alıp dışarı da ki diğer saksıların yanına götürmüş. Bu şekilde çiçeğin daha iyi hava ve güneş alabileceğini düşünmüş. Renkli saksı arkadaşının solmasına çok üzülmüş ama sonunda istediğinin olmasına çok sevinmiş. Günlerdir hayalini kurduğu bahçeye artık oda kavuşmuş. Güneşin enerjisini alıyor temiz havayı içine soluyormuş. Akşam olduğunda hafiften üşümeye başlamış. Gece ise soğuktan tir tir titriyormuş. Ertesi gün güneş açında renkli saklı çok mutlu olmuş. Ama o günde onun şansına yağmur yağmış ve saksı sırılsıklam olmuş. Hem yağmur hem soğuk saksıyı bahçede yaşama fikrinden vazgeçirmiş. İçinde ki çiçeğin bir an önce iyileşmesini beklemiş.

Renkli Saksının Masalı

Bir kaç gün boyunca saksı bahçede hep üşümüş hem terlemiş hemde yağmuru hissetmiş. Bu onun için iyi bir tecrübeymiş çünkü bugüne kadar durduğu yerin kıymetini anlamış. İçinde ki çiçek iyileştiğinde evin hamını renkli saksıyı almış ve camın önüne koymuş. Saksı çok mutlu olmuş ve o günden sonra olduğu yerden hiç şikayet etmemiş. Elindekilerin kıymetini bilmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yaşlı Çınar Ağacı