Miraç’ın Saat Öğrenme Hikayesi

Miraç’ın Saat Öğrenme Hikayesi

Ekim 12, 2022 1 Yazar: Misafir Yazar

Zamanın birinde küçük bir kasabada yaşayan Miraç adında şirin bir çocuk varmış. Saatleri henüz öğrenememiş olan Miraç babası her gün aynı saatte gelmesine rağmen, sürekli annesine saati soruyormuş.

Miraç: “Anne daha güneş batmadı, saat kaç şimdi?” Annesi: “Oğlum saat 16.40” Miraç: “Demek babamın gelmesine daha çoook var. Çünkü babam akşam karanlık olunca eve gelir. Akşam karanlık olunca saat kaç olur anne?” diye sormuş. Anne”Akşam saat 20.00 de baban gelmiş olur. Canım oğlum istersen gel sana saatleri öğretelim bundan sonra bana sormak zorunda kalmadan babanın ne zaman eve geleceğini kendin öğrenmiş olursun” demiş. Bunu duyan Miraç çok heyecanlanmış ama biraz da kendisine güvenememiş. Çünkü saatleri öğrenmek ona çok zor gelmiş. Ama annesi ona çok güzel bir şekilde öğretmiş. Bir kaç parça karton ve renkli kalemler getirmiş. Kartonun üzerine bir daire çizmiş. Daha sonra dairenin etrafına 1 den 12 ye kadar olan sayıları aralık bırakarak yazmış. Sayılar bitince dairenin tam ortasına bir uzun çubuk bir de kısa çubuk koymuş. Anne “Bak güzel oğlum bu kısa çubuğa akrep denir. Akrep her zaman saati gösterir. Bu uzun çubuğa da yelkovan denir. Yelkovan da her zaman dakikaları gösterir. Yani kısa çubuğa bakıp saati, uzun çubuğa bakarak da dakikayı öğrenebilirsin” demiş.

Miraç’ın Saat Öğrenme Hikayesi

Sayıları daha önce öğrenen Miraç, annesinin bir kaç kez çalıştırması ile saatleri söylemeyi hemencecik öğrenmiş. Artık saatin kaç olduğunu merak ettiğinde kendi kendine öğrene biliyormuş. Babasının geliş saati gelince hemen pencereye koşuyormuş. Bunu da öğrettiği için annesine defalarca teşekkür etmiş şirin Mira. Bu hikayede burada bitmiş.

Yazar: Dilan Değer
@her_gece_bir_masal

Daha fazla kısa hikaye okumak isterseniz Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Duruş'un Hikayeleri: Arkadaş Buluşması